Na tunajšom súde sa konal workshop zameraný na aplikáciu antidiskriminačného zákona

V priebehu mesiaca máj sa v Knižnici Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky uskutočnil workshop na tému Vybrané aspekty spojené s aplikáciou antidiskriminačného zákona. Účastníkmi podujatia, ktoré bolo organizované Kanceláriou Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky v rámci interného vzdelávania, boli sudcovia Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky a zamestnanci jeho Kancelárie.

V rámci workshopu lektorky účastníkom predstavili základné východiská právnej úpravy diskriminácie obsiahnuté v antidiskriminačnom zákone. Úvodná časť výkladu bola zameraná na vymedzenie dôvodov a základných foriem diskriminácie v zmysle antidiskriminačného zákona so špecifickým zameraním na oblasť pracovnoprávnych vzťahov, ako aj dopady diskriminácie a sexuálneho obťažovania na jednotlivca a na organizáciu. Osobitná pozornosť bola venovaná nástrojom prevencie a riešenia sexuálneho obťažovania na pracovisku. V predmetnom kontexte došlo k vymedzeniu pojmu sexuálne obťažovanie, definovaniu jednotlivých foriem sexuálneho obťažovania, špecifikácii dopadov a následkov takéhoto konania, ako aj možnostiam ochrany a pomoci obetiam sexuálneho obťažovania. Priestor bol venovaný taktiež vybraným súdnym rozhodnutiam vydaným v súvislosti s aplikáciou antidiskriminačného zákona. V závere vzdelávacieho podujatia prebehla podnetná diskusia, v rámci ktorej lektorky zodpovedali účastníkom rôznorodé otázky týkajúce sa dotknutej problematiky.

Lektorkami daného vzdelávacieho podujatia boli Mgr. Veronika Michelčíková a Mgr. Lucia Gandžalová, PhD., obe pôsobiace v Slovenskom národnom stredisku pre ľudské práva, kde zodpovedajú za poskytovanie právnej pomoci obetiam diskriminácie a prejavov intolerancie. Poslednou z lektoriek bola Mgr. Magdaléna Musilová, PhD., LL.M., špecializujúca sa na problematiku sexuálneho obťažovania