Sudcovi Najvyššieho súdu Slovenskej republiky bol znížený funkčný plat za porušenie sudcovskej etiky
Disciplinárne obvinený JUDr. Juraj Kliment ako sudca Najvyššieho súdu Slovenskej republiky podľa disciplinárneho senátu Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky porušil povinnosť sudcu zdržať sa v občianskom živote akéhokoľvek správania, ktoré by mohlo narušiť vážnosť a dôstojnosť funkcie sudcu a taktiež povinnosť dodržiavať zásady sudcovskej etiky. Najvyšší správny súd mu za to uložil disciplinárne opatrenie vo forme zníženia funkčného platu o 50 percent na obdobie troch mesiacov (sp. zn. 32 D 16/2023).
Disciplinárny senát uznal sudcu vinným zo spáchania závažného disciplinárneho previnenia, keď pri strete na parkovisku s iným sudcom Najvyššieho súdu Slovenskej republiky razantne a nevhodne reagoval na situáciu, ktorá vznikla po ich predchádzajúcich kolíziách prostredníctvom osobných motorových vozidiel. Závažnosť jeho konania podčiarkuje aj tá skutočnosť, že k nemu došlo na mieste verejnosti prístupnom.
Disciplinárny senát konštatoval, že už len vlastný spôsob konania, ktorým bola naplnená skutková podstata disciplinárneho previnenia, a to narušenie vážnosti a dôstojnosti funkcie sudcu a porušenie zásad sudcovskej etiky v podobe fyzického útoku sudcu na iného sudcu, keď zároveň k tomuto útoku došlo na verejne prístupnom mieste, dostatočne odôvodňujú právnu kvalifikáciu skutku ako závažného disciplinárneho previnenia. Aj napriek tomu, že disciplinárny senát akceptoval, že aj sudca je ľudská bytosť s emóciami, samotná funkcia sudcu a jej atribúty si podľa názoru senátu vyžadujú ešte vyššiu úroveň ich kontrolovania, a to najmä vo verejnom priestore.
Disciplinárny senát taktiež v súvislosti so závažnosťou konania disciplinárne obvineného zdôraznil, že disciplinárne obvinený je dlhoročným sudcom Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, čím sa predpokladá, že by mal vystupovať ako prirodzená autorita a vzor nielen pre sudcov Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, ale aj sudcov nižších súdov a to nielen vo svojej rozhodovacej činnosti, ale aj v bežnom, každodennom živote. Disciplinárny senát pre to konštatoval, že správanie disciplinárne obvineného neprispelo k zvyšovaniu dôveryhodnosti justície, ale priam naopak, je spôsobilé vážne ohroziť a narušiť dôveru verejnosti k súdnej moci.
Uloženie disciplinárneho obvinenia v podobe zníženia funkčného platu o 50 percent na obdobie troch mesiacov podľa názoru disciplinárneho senátu splní vo vzťahu k disciplinárne obvinenému represívny aj preventívny účel.
Proti tomuto rozhodnutiu opravný prostriedok nie je prípustný.
Rozhodnutie disciplinárneho senátu bolo prijaté pomerom hlasov 5:0.
V disciplinárnej veci predseda Najvyššieho súdu SR, Sudcovská rada Najvyššieho súdu SR c/a sudca JUDr. Juraj Kliment rozhodol senát č. 32 Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky v zložení: predsedníčka senátu JUDr. Anita Filová (sudkyňa spravodajkyňa); sudcovia prof. JUDr. Peter Potásch, PhD. a Mgr. Kristína Babiaková.; prísediaci sudcovia JUDr. Lucia Matyšáková a doc. JUDr. Martina Jánošíková, PhD.