Stretnutie slovenského, poľského a českého najvyššieho správneho súdu

Na slávnostné stretnutie, ktoré od roku 2011 organizuje český a poľský najvyšší správny súd, boli prvýkrát v histórii jeho konania pozvaní aj zástupcovia zo Slovenska. Bilaterálne podujatie sa každoročne koná s cieľom zabezpečiť pravidelný dialóg sudcov najvyšších správnych súdov a výmenu aktuálnych poznatkov, či výziev v rozhodovacej činnosti (najvyšších) správnych súdov.

Predseda súdu Pavol Naď si v rámci zahraničného stretnutia prevzal z rúk predsedu Najvyššieho správneho súdu Poľskej republiky Jaceka Chlebneho a predsedníčky Vojvodského správneho súdu v Krakove Anny Dumas pamätnú medailu Vojvodského správneho súdu v Krakove.

Pracovná časť stretnutia bola zložená zo štyroch panelov. V rámci  prvého z nich sa sudcovia a sudkyne zaoberali aktuálnymi otázkami spoločného európskeho azylového systému (CEAS) a s tým súvisiacou judikatúrou Súdneho dvora Európskej únie. Diskutujúci sa počas rozpravy venovali tiež novému fenoménu hybridnej vojny, tzv. „push-back cases“ na bielorusko-poľskej hranici. Odpoveďou poľského zákonodarcu na tento jav sú dve novely zákona o cudzincoch, ktoré aktuálne dovoľujú Poľskej republike vo vzťahu k utečencom navážaným na bielorusko-poľskú hranicu ponechať žiadosť o medzinárodnú ochranu bez vybavenia alebo nariadiť okamžite vykonateľné opustenie územia.

Ďalšie zasadnutie bolo zamerané na problém dvojitého zdanenia. V tejto časti so svojim príspevkom vystúpila aj podpredsedníčka Najvyššieho správneho súdu Českej republiky Barbara Pořízková, ktorá sa okrem iného venovala aj judikatúre k zmluvám o dvojitom zdanení, pričom spomenula aj „Multilateral Instrument“, ktorý na základe modelovej zmluvy Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe zamedzuje dvojitému zdaneniu od roku 2018.

Ďalšie dva panely sa venovali právnym aspektom strategických stavebných projektov, napríklad aj povoľovaciemu procesu výstavby jadrovej elektrárne a rôznym pridruženým aspektom budovania takéhoto typu infraštruktúry. Účastníci diskutovali tiež o najnovšej judikatúre Súdneho dvora Európskej únie týkajúcej sa DPH v praxi českých správnych súdov, a to s akcentom na preukazovanie osoby dodávateľa a podmienky oslobodenia od dane pri intrakomunitárnych dodávkach.

Na bilaterálnom stretnutí v poľskom Krakove sa zúčastnila aj špecialistka na medzinárodne vzťahy a protokol z generálneho sekretariátu Kancelárie Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky Alica Smolíčková.