O súde
Najvyšší správny súd Slovenskej republiky (ďalej len „Najvyšší správny súd“) je vrcholným súdnym orgánom vo veciach správneho súdnictva, ktorý zabezpečuje jednotu a zákonnosť rozhodovania v správnom súdnictve. Bol zriadený s účinnosťou od 1. januára 2021 ústavným zákonom č. 422/2020 Z. z. ktorým sa mení a dopĺňa Ústava Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov so začiatkom výkonu svojej činnosti od 1. augusta 2021.
Na čele Najvyššieho správneho súdu je predseda, ktorého zastupuje podpredseda. Predsedu ako aj podpredsedu Najvyššieho správneho súdu vymenúva a odvoláva na návrh Súdnej rady Slovenskej republiky prezident Slovenskej republiky. Sídlo Najvyššieho správneho súdu je v Bratislave.
Právomoci Najvyššieho správneho súdu
Najvyšší správny súd koná a rozhoduje:
- o kasačných sťažnostiach účastníkov konania proti právoplatným rozhodnutiam správnych súdov vo veciach správneho súdnictva,
- o správnych žalobách proti rozhodnutiam výboru Národnej rady Slovenskej republiky na preskúmanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu,
- v konaniach vo veciach ústavnosti a zákonnosti volieb do orgánov územnej samosprávy,
- v konaniach o registráciu kandidátnych listín pre voľby do Národnej rady Slovenskej republiky a pre voľby do Európskeho parlamentu,
- v konaniach o prijatí návrhu za kandidáta na funkciu prezidenta Slovenskej republiky,
- v konaniach o žalobách o odmietnutí registrácie politickej strany alebo politického hnutia,
- v konaniach o žalobách generálneho prokurátora Slovenskej republiky na rozpustenie politickej strany,
- v konaniach o kompetenčných žalobách medzi orgánmi verejnej správy navzájom, prípadne medzi orgánmi verejnej správy a inými od súdov odlišnými subjektami,
- disciplinárnej zodpovednosti sudcov, prokurátorov a ak tak ustanoví zákon, aj iných osôb,
- v iných veciach, ak tak ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.
Procesné pravidlá jednotlivých konaní prebiehajúcich pred Najvyšším správnym súdom sú podrobne upravené najmä v zákone č. 162/2015 Z. z. Správny súdny poriadok v znení neskorších predpisov a zákone č. 432/2021 Z. z. o disciplinárnom poriadku Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky a o zmene a doplnení niektorých zákonov (disciplinárny súdny poriadok) v znení neskorších predpisov. Dĺžka konania, ak nie je stanovená zákonom, je individuálna a závisí od typu konania, súčinnosti účastníkov konania a zložitosti veci.
Je možné podať opravný prostriedok proti rozhodnutiu Najvyššieho správneho súdu?
Proti rozhodnutiam Najvyššieho správneho súdu nie je prípustný riadny opravný prostriedok, pokiaľ procesné predpisy neupravujú inak. Účastník konania sa voči týmto rozhodnutiam môže brániť podaním ústavnej sťažnosti podľa § 122 a nasl. zákona č. 314/2018 Z. z. o Ústavnom súde Slovenskej republiky a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ak rozhodnutím Najvyššieho správneho súdu došlo k porušeniu jeho základných práv a slobôd.
Najvyšší správny súd vo veciach správneho súdnictva dbá o jednotný výklad a používanie zákonov a iných všeobecne záväzných právnych predpisov vlastnou rozhodovacou činnosťou a tým, že prijíma stanoviská k zjednocovaniu výkladu zákonov a iných všeobecne záväzných právnych predpisov a zverejňuje svoje právoplatné súdne rozhodnutia zásadného významu v Zbierke stanovísk a rozhodnutí Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky.
Relevantná právna úprava
Základné zásady činnosti súdov, vrátane Najvyššieho správneho súdu, sústavu a pôsobnosť súdov, ich vnútornú organizáciu, riadenie a správu upravuje zákon č. 757/2004 Z. z. o súdoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Bližšie informácie o zložení senátov a ďalšie zákonom ustanovuje náležitosti týkajúce sa Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky určuje Rozvrh práce Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky. Podrobnosti o rokovaní pléna a kolégií Najvyššieho správneho súdu sú obsiahnuté v Rokovacom poriadku Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky.
Postavenie sudcov, ich práva a povinnosti, či disciplinárnu zodpovednosť upravuje zákon č. 385/2000 Z. z. o sudcoch a prísediacich a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.