Najvyšší správny súd Slovenskej republiky bol súčasťou viacerých podujatí počas osláv storočnice Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave
06.10.2022
Zasadnutie Vedeckej rady Právnickej fakulty Univerzity Komenského
Predseda súdu Pavol Naď sa v úvodných dňoch osláv zúčastnil na zasadnutí Vedeckej rady Právnickej fakulty Univerzity Komenského, na ktorom vystúpil so svojím príhovorom, v rámci ktorého podčiarkol dôležitosť postavenia právnickej fakulty v procese vzdelávania budúcich právnikov. „Právnická fakulta Univerzity Komenského ako prvá právnická fakulta na Slovensku vychovala za dobu svojho trvania generácie právnikov, medzi nimi aj dostatok hviezd československého a slovenského právnického neba, ovplyvňujúcich právnu vedu i prax. Á propos nebo, toto slovo navodzuje výrok napísaný v kapucínskej krypte neďaleko rímskej stanice Termini, ako aj na iných miestach: ´Čo ste teraz vy, boli sme kedysi my, čo sme teraz my, budete aj vy.´,“ uviedol predseda súdu Pavol Naď a zároveň vyjadril úctu a uznanie za celoživotné dielo pedagógom a študentom Právnickej fakulty Univerzity Komenského, ktorí už toho času nie sú medzi nami.
Zároveň poukázal na skutočnosť, že aktuálne v rámci personálneho obsadenia Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky a jeho kancelárie pôsobí celkovo dvadsaťsedem absolventov Právnickej fakulty Univerzity Komenského v pozícii sudcov, asistentov sudcov, ako aj vedúcej Kancelárie Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky.
„Sledujúc odborný potenciál mladých advokátov, prokurátorov, sudcov, mojich kolegov, ale aj mladých pedagógov na právnických fakultách, rastie vo mne presvedčenie, že títo odborníci boli vychovávaní k aplikácii práva správnym spôsobom. Okrem iných metód výučby ide nesporne aj o dialóg medzi učiteľom a študentom, v ktorom rezonuje ústretovosť pedagóga a otvorený prístup,“ vyzdvihol predseda súdu Pavol Naď. Záverom svojho prejavu poprial fakulte a jej predstaviteľom veľa úspechov v slovenskom akademickom prostredí, ako aj na poli medzinárodnej akceptácie.
Partneri na fakulte, fakulta s partnermi
Zástupcovia Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky, v zložení Jarmila Jendrušáková z oddelenia analytických činností, Daniela Guzmová z oddelenia súdnych činností a Radka Moncoľová z referátu medzinárodných vzťahov a protokolu, predstavili svoju činnosť na podujatí Partneri na fakulte, fakulta s partnermi.
Uvedené podujatie sa uskutočnilo vo vestibule Právnickej fakulty Univerzity Komenského, kde mala každá zúčastnená inštitúcia umiestnený svoj vlastný pult s informačnými materiálmi. Návštevníci sa tak počas podujatia mohli dozvedieť niečo nové o Najvyššom správnom súde Slovenskej republiky, ako aj o iných inštitúciách.
„Študentov právnickej fakulty, ale aj stredoškolákov, zástupcovia Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky informovali o pripravovaných stážach a taktiež o možnom uplatnení absolventov v rámci našej inštitúcie. Vysvetlili sme im základné pojmy v justícii, ako funguje Najvyšší správny súd Slovenskej republiky, aké sú základné rozdiely medzi súdom a kanceláriou,“ uviedla vedúca oddelenia analytických činností Jarmila Jendrušáková. Dodala, že všetky tieto informácie odzneli aj počas prednášky v Amfiteátri Právnickej fakulty Univerzity Komenského. Po prednáške sa študenti mohli zúčastniť kvízu. Jeho víťaz získal knihu – komentár k Správnemu poriadku.
„Sme veľmi radi, že študenti počas podujatia preukázali záujem o činnosť Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli, že dvoch najlepších študentov, ktorí absolvovali kvíz, pozveme na náš súd a ukážeme im jeho priestory aj naživo,“ dodala vedúca oddelenia analytických činností Jarmila Jendrušáková.
Muži spravodlivosti
V rámci osláv reprezentoval Najvyšší správny súd Slovenskej republiky tiež jeho sudca a zároveň profesor Právnickej fakulty Univerzity Komenského Juraj Vačok, ktorý spolu so študentami diskutoval na tému Disciplinárna zodpovednosť sudcov v historickom kontexte. Profesor Juraj Vačok si pre študentov pripravil simuláciu disciplinárneho konania so sudcom, ktorý sa mal dopustiť disciplinárnych previnení spočívajúcich v kolaborácii s nemeckým režimom počas druhej svetovej vojny, čo mu zabezpečilo kariérny postup a zároveň konania, ktorým proti zneniu zákona vo svojom stanovisku odkazoval na právne neurčité pojmy ako dobré mravy a ľudová spravodlivosť.
Po úvodnom vysvetlení skutkového stavu spoločne analyzovali, aký by bol pohľad na tieto previnenia súčasnou optikou. V tejto súvislosti sa zaoberali taktiež problematikou nazerania na nezávislosť sudcov. „Oceňujem aktívnu diskusiu zo strany viacerých študentov a ich záujem o danú problematiku,“ zhodnotil profesor Juraj Vačok, ktorého prednáška bola v závere sprevádzaná búrlivým potleskom zúčastnených.
Zverejnené dňa: 6. október 2022
Zverejnené dňa: 6. október 2022