Marián Trenčan diskutoval v Ríme o možnostiach a konkrétnych nástrojoch zabezpečenia súdnej ochrany súkromných subjektov

Sudkyne a sudcovia na podujatí analyzovali typy správnych žalôb, predbežných opatrení a iných nástrojov, s ktorými sa môžu fyzické osoby a právnické osoby z členských krajín obracať na ich justičné inštitúcie v oblasti správneho súdnictva. Témou boli aj kompenzačné opatrenia pre prípad škody spôsobenej administratívnymi orgánmi pri výkone správy, o ktorých v niektorých krajinách rozhodujú správne súdy. Členovia ACA – Europe v predstihu pred stretnutím v Taliansku vyplnili organizátorom zaslaný dotazník k témam podujatia, a na základe odpovedí všetkých zúčastnených na položené otázky bola vypracovaná správa, ktorá bola podkladom pre diskusiu v jednotlivých diskusných paneloch. Práve horizontálny dialóg medzi zástupcami najvyšších správnych súdov a štátnych rád členských krajín, ktorý je ústrednou myšlienkou talianskeho predsedníctva v ACA – Europe, môže dopomôcť štandardizovať metódy ochrany individuálnych práv občanov a firiem v ich vzťahu k orgánom verejnej správy.

„Spolupráca medzi európskymi vrcholnými súdnymi inštanciami vždy významne prispieva k vzájomnému pochopeniu a zosúladeniu prístupu jednotlivých štátov k úlohám najvyšších orgánov správneho súdnictva. S členmi združenia ACA – Europe sme tentokrát diskutovali najmä o možnostiach a konkrétnych nástrojoch zabezpečenia súdnej ochrany súkromných subjektov vo vzťahu k verejnej správe, ktoré sa v jednotlivých krajinách rôznia, smerujú však vždy k rovnakému cieľu.“ uviedol po návrate z Ríma podpredseda súdu Marián Trenčan, ktorý dodal, že diskusie boli najmä o hľadaní hraníc zodpovednosti a súladu.

Všeobecné závery zo seminára v Ríme, ale aj odpovede jednotlivých členských krajín ACA – Europe na dotazník, vrátane Slovenska, je možne nájsť na webovom sídle združenia.

Zverejnené dňa: 22. jún 2022