Disciplinárny senát potrestal sudkyňu za neetické správanie
Disciplinárne obvinená JUDr. Barbara Plaskurová ako sudkyňa Okresného súdu v Trenčíne pracovisko Nové Mesto nad Váhom podľa rozhodnutia disciplinárneho senátu Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky spôsobila prieťahy v súdnych konaniach, narušila vážnosť a dôstojnosť vedenia pojednávaní, správala sa k vyšším súdnym úradníkom dehonestujúco a ukladala im neprimerané množstvo pracovných úloh a povinností s vysokou urgenciou, ktoré nebolo možné v zadaných termínoch splniť. Najvyšší správny súd Slovenskej republiky jej za to uložil úhrnné disciplinárne opatrenie vo forme zníženia funkčného platu o 70 percent na obdobie jedného roka (sp. zn. 32 D 6/2023).
Disciplinárny senát uznal sudkyňu vinnou zo spáchania disciplinárneho previnenia, keď v piatich prípadoch nedodržala zákonné lehoty na vyhotovenie a odoslanie rozsudkov, čím porušila povinnosti sudcu vykonávať svoje povinnosti svedomito, v pridelených veciach konať plynulo a bez zbytočných prieťahov.
Sudkyňa tiež porušila povinnosti sudcu zdržať sa všetkého, čo by mohlo narušiť vážnosť a dôstojnosť funkcie sudcu a dodržiavať zásady sudcovskej etiky tým, že počas pojednávaní za prítomnosti účastníkov konaní mimo rámec prerokovávaných vecí informovala o svojich zdravotných ťažkostiach, dopytovala sa na bezpečnostné informácie o prihlasovaní sa do registra, telefonovala so svojim rodinným príslušníkom, informovala asistentku o svojom telefonáte na Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky vo veci týkajúcej sa organizácie súdu, odmietla otvoriť nariadené pojednávanie, ktoré začala až na základe dôrazného pokynu podpredsedníčky súdu a nebola oboznámená so súdnym spisom na svojom pojednávaní.
„Sudca je v podstate strážca dôstojnosti súdneho konania. Pokiaľ sudca môže udeliť poriadkovú pokutu za neprístojné správanie sa na pojednávaní, o to viac sa od sudcu očakáva, že to nebude robiť a bude príkladom, ako sa má v súdnej sieni správať,“ uviedol počas vyhlásenia rozhodnutia predseda senátu Michal Matulník o dôstojnosti vedenia pojednávaní.
Disciplinárny senát v rozhodnutí ďalej uviedol, že Barbara Plaskurová spáchala závažné disciplinárne previnenie, keď vytvárala sústavný tlak a časový stres na vyšších súdnych úradníkov tým, že im ukladala neprimerané množstvo pracovných úloh a povinností, ktoré označovala za urgentné a opakovane ich telefonicky kontaktovala v čase ich neprítomnosti na pracovisku.
Okrem toho sudkyňa závažným spôsobom narušila vážnosť a dôstojnosť funkcie sudcu a porušila zásady sudcovskej etiky tým, že do spisu založila podanie týkajúce sa vyššieho súdneho úradníka, v ktorom namietala jeho odbornosť a skúsenosť, pričom s touto skutočnosťou účastníci konania nemali nič spoločné. K vyššiemu súdnemu úradníkovi sa správala urážajúco a povýšenecky. Na vypracovanie rozsudkov vyššiemu správnemu úradníkovi stanovovala krátke časové lehoty, ktoré vzhľadom na rozsah spisov nebolo objektívne možné splniť.
Zvyšnej časti disciplinárneho návrhu, ktorý podal predseda Okresného súdu Nové Mesto nad Váhom, tunajší súd nevyhovel.
Vzhľadom k uloženému disciplinárnemu opatreniu je proti rozhodnutiu prípustný opravný prostriedok zo strany navrhovateľa.
Rozhodnutie disciplinárneho senátu bolo prijaté pomerom hlasov 5:0.
V disciplinárnej veci predseda Okresného súdu Nové Mesto nad Váhom c/a sudkyňa JUDr. Barbara Plaskurová rozhodol senát č. 32D Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky v zložení: predseda senátu JUDr. Michal Matulník, PhD. (sudca spravodajca); sudcovia JUDr. Anita Filová a JUDr. Michal Dzurdzík, PhD.; prísediaci sudcovia Mgr. Marianna Leontiev a doc. JUDr. Marián Giba.