Sudca Michal Matulník diskutoval o prispievaní ku kvalite právnych predpisov na seminári ACA-Europe

Sudca Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky Michal Matulník sa zúčastnil seminára, ktorý zorganizovalo Združenie štátnych rád a najvyšších správnych súdov Európskej únie (ACA-Europe) v spolupráci so Štátnou radou Belgicka a Štátnou radou Holandska. Seminár sa konal v meste Haag na tému „Prispievanie ku kvalite právnych predpisov“.

Primárnym zameraním seminára bolo prispieť ku diskusii o kvalite právnych predpisov s cieľom ďalej skúmať túto tému medzi členmi združenia, s osobitným zameraním na legislatívne poradenstvo a spätnú väzbu súdov pre zákonodarcu. Prvý diskusný blok sa venoval nezávislým poradným orgánom. Diskusia bola zameraná na fungovanie daných orgánov, a teda napríklad na to, v ktorej fáze legislatívneho procesu je vhodné vydávať poradné stanovisko. Účastníci hovorili aj o rôznych analýzach (právne, politické, technické, implementačné), ktoré sa vykonávajú pri vypracovávaní poradných stanovísk, či o vplyve a účinnosti predmetných stanovísk. Konkrétne sa skúmalo to, ako sa vykonávajú politické a implementačné analýzy a aj to, akými spôsobmi sú najvyššie správne súdy konzultované v legislatívnom procese, pokiaľ ide o možné dôsledky právnych predpisov na súdnu prax a/alebo pracovné zaťaženie.

Spoločná fotka účastníkov seminára ACA-Europe v Haagu. Foto © Raad van State/Hans Kouwenhoven.

Druhý pracovný blok sa týkal ústavnej kontroly (ex-ante) poradnými orgánmi a najvyššími správnymi súdmi. Účastníci diskutovali o ústavnej analýze (ako o súčasti právnej analýzy) poradných orgánov a správnych súdov, konkrétne o zdrojoch a metódach výkladu pri vysvetľovaní ústavných noriem, ako aj o interakcii medzi legislatívnymi poradnými orgánmi a správnymi súdmi pri vysvetľovaní a uplatňovaní ústavných noriem.

V treťom diskusnom bloku sa účastníci zamerali na otázku dialógu medzi súdnou mocou a zákonodarcom. Išlo najmä o faktory, ktoré ovplyvňujú spôsob a rozsah, akým môžu najvyššie správne súdy pomôcť zákonodarcovi pri zlepšovaní kvality právnych predpisov. Diskutovalo sa, okrem iného, aj o miere vplyvu na znenie právnych predpisov v nadväznosti na princíp deľby moci, politickú citlivosť a spôsoby, ktorými najvyššie správne súdy poskytujú spätnú väzbu zákonodarcovi.

Sudca Matulník predniesol na seminári príspevok na tému Dialóg mocí a účasť Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky v medzirezortnom pripomienkovom konaní s akcentom na zdržanlivosť sudcovského stavu.

Seminár ACA-Europe sa konal v dňoch 17. a 18. marca 2025 v meste Haag, Holandsko.